Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsunuz ancak tereddütleriniz mi var? Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü Diş Hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis , diş beyazlatma konusunda bilmeniz gerekenleri en sade şekliyle anlattı.

Özgüvenle gülümseyebilmek için bembeyaz dişlere sahip olmamız gerektiğini biliyor musunuz? Özel hayattan kariyere, yeni tanıştığınız insanlardan arkadaş ilişkilerine kadar tüm hayatınızı etkileyen gülümseme için inci gibi dişlere sahip olmak isterken kafanızda pek çok soru işaretleri de olabilir… İşte bu soruları Diş Hekimi Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, sizler için yanıtladı:

Diş Taşı Temizliği ve Diş Beyazlatma İşlemi Farkı Nedir?

Diş taşı temizliği diş minesinin üzerindeki tabakanın alınması ve aşındırılarak yerine gelen beyaz tabakanın ışınlar ile daha da parlak hale getirilmesi işlemdir. Bunun yanında diş taşı temizliğinde mükemmel bir parlak beyazlık söz konusu değildir. Sadece dişin diş eti ile buluştuğu alanlarda oluşan tartar oluşumunu gidermek için yapılan ve estetik olmayan bir işlemdir. Diş taşı temizliği sadece sağlık odaklı uygulanırken diş beyazlatma işlemi estetik açıdan tercih edilir. İkisi arasındaki bir başka fark ise uygulanış süreleri ve uygulanırken kullanılan malzemelerdir.

Diş taşı temizliği sırasında kimyasal madde yoğunluğu az olan ve içinde peroksit bulunmayan maddeler ile az miktarda aşındırma söz konusudur. Diş minesine fazla zarar vermeden tekrardan tartar oluşana kadar sağlıkla ışıldamasına yardımcı olur. Diş beyazlatma yani bleaching işleminde ise bundan çok daha fazla kimyasal madde içerikli jeller kullanılır. Jel kısımlar ışınlar ile diş minesi üzerinde tepkime vererek aşınmalar sonucunda beyaz bir diş ortaya çıkmasını sağlarlar. Bu sayede birkaç ton açılmış, beyaz ve ışıltılı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş beyazlatma seçenekleri nelerdir?

Diş beyazlatma (bleaching), karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır, dişlerin rengi açılır. Estetik diş hekimliğinin son derece güvenli bir uygulaması olan diş beyazlatma işlemi; ofis ve ev uygulamaları olmak üzere iki şekilde yapılır.

18 YAŞINDAN ÖNCE ÖNERİLMEZ

Yaş sınırı var mı?

Diş Hekimi Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis; "Yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak 18 yaşından küçüklerde, kanser tedavisi gören hastalarda, ciddi diş eti problemi olanlarda, dişin mine yüzeyinde defekt bulunan hastalarda uygulanması sakıncalıdır" diyerek uyardı.

 

 

Diş beyazlatma, diş minesine zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın, dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, piyasada denetimsiz olarak satılan, içeriğinde dişlere zararlı maddeler olabilecek ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünleri, diş ve diş etlerinde yapısal bozukluklara neden olabilir.

Hassas dişli birisi için hangi tedavi seçeneği daha iyidir?

Eğer dişleriniz çok hassas ise, beyazlatma işlemini ofis tipi beyazlatma ile diş hekiminize yaptırmanızda fayda vardır. Hekiminiz size özel bir tedavi prosedürü geliştirecektir. Bazı insanlar gerçekten çok hassas dişlere sahipse, dişleri daha az hassas hale getirmek için önce florür tedavileri kullanılabilir veya daha düşük bir konsantrasyonda ağartma işlemi daha uzun süreye yayılabilir.

DİŞ ETLERİNE ZARAR VERMEZ

Dişleri beyazlatmak güvenli midir?

Beyazlatma uygulaması hekim kontrolünde yapıldığında dişlere ve diş etlerine hiçbir şekilde zarar vermez.

Sonuçlar etkili ve uzun süreli olur mu?

Diş lekelenmesi ve renklenmesi; ağız hijyeni’nin yetersizliği, kafein, şekerli, asitli ve renkli gıdalar, sigara, puro gibi tütün ürünlerinin tüketimi ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir görüntüdür. Yaşlanmayla oluşabilecek kararmaya yapabileceğimiz bir şey yok, maalesef yeniden oluşacak. Ancak diğerlerine dikkat ederseniz daha uzun süre (iki yıl kadar) beyaz dişlerinizde yaşayabilirsiniz.

               

 


adapazarı dişçi sakarya dişçi dişçi dişkliniği adapazarı diş sakarya diş sakarya çocuk diş adapazarı çocuk diş sakarya ortodonti adapazarı ortodonti adapazarı implant sakarya implant adapazarı nöbetçi dişçi sakarya nöbetçi dişçi serdivan diş adapazarı acil dişçi sakarya diş adapazarı diş adapazarı diş doktorları sakarya diş hekimleri adapazarı diş hekimleri sakarya diş teli sakarya diş beyazlatma adapazarı diş teli adapazarı diş beyazlatma sakarya diş klinikleri adapazarı diş klinikleri sakarya nöbetçi diş kliniği adapazarı nöbetçi diş kliniği adapazarı diş hekimi sakarya diş hekimi sakarya diş hastanesi adapazarı diş hastanesi serdivan diş hastanesi dişçi adapazarı dişçi sakarya

ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ

© 2017 ÖZEL ADA PALMİYE DİŞ POLİKLİNİĞİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

bilgi@palmiyedis.com.tr