Yüzyılların büyük korkusu arasında yeralan dişçi korkusu (Dentofobi) insanoğlunun yersiz korkuları arasında yer almakta

Peki insanlar dişçi koltuğuna oturmamak için ne gibi bahaneler üretiyorlar? Bu korkuya nasıl yaklaşmak gerekiyor?

 

            Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü Diş hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, bu korkuyu nasıl yenebileceğimizi şöyle özetliyor; "Bir şekilde edinilmiş kötü tecrübeler, hastaların diş hekimi korkusunun gelişmesinde ciddi yer teşkil etmektedir. Daha önceki yıllarda anestezik ilaçlarının ve/veya tekniklerinin şimdiki kadar gelişmemiş olması hastaların daha fazla ağrı hissetmesine sebep olmuş olabilir ve buna bağlı da her hekime geldiklerinde aynısının olabileceğini düşünerek diş hekiminden korkmaktadırlar.

 

DİŞ HEKİMİ KORKUSUNA NASIL YAKLAŞILMALI?

Bu korkuyu yenmek adına tedavi sırasında ilgili dişi ya da bölgeyi anestezi yaparak uyuşturacağımı ve bu sayede acı duymayacaklarını hastalarıma söylüyorum. Ayrıca kullanacağım aletlerden çıkan seslerden ve oluşturdukları titreşimlerden ürkmemeleri gerektiğini söylüyorum. Eğer bu seslerin meydana getirdiği rahatsızlık çok olursa, kulaklık takabileceklerini ve müzikle rahatlayabileceklerini söylüyorum. Tüm bunlara rağmen bir şekilde rahatsız olurlarsa bir elini kaldırmalarını benimde bu uyarıyla tedaviyi hemen durdurabileceğimi hastalarıma bildiriyorum.

 

DİŞÇİ KORKUSUNDA EN ÖNEMLİ NOKTA İLETİŞİM

            Öncelikle en önemli şeyin iletişim olduğuna inanıyorum ve hastama tedavisi hakkında bilgi veriyorum. Sonrasında eğer varsa onun da sorularını yanıtlıyorum. Daha sonra anestezi ile yani dişi uyuşturarak çalışacağımı hastama bildiriyorum. Bu sayede hastam tedavi sırasında bir acı hissetmiyor. Çünkü bir kez ağrı hissederse mevcut korku daha da alevleniyor ve içinden çıkılmaz hale gelip tedavinin devam etmesini bazen imkânsız hale getirebiliyor. Ağrı kontrolünü anestezi ile sağladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede etkili ve koruyucu tedavi yöntemini seçerek hastamın tedavisi gerçekleştiriyorum. Ayrıca tedavi sırasında hastalarıma tercih ettikleri müzikleri dinletiyorum." diyor.

            

DİŞ HEKİMİ KORKUSU OLAN KİŞİLERE TAVSİYELER

            Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü, Diş hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, diş hekimi korusu olanlara şu tavsiyelerde bulunuyor;

1- Öncelikle aşırı korkusu olan bireylerde genel anestezi ve sedasyon gibi ileri tekniklerin her zaman alternatif olabileceğini unutmayınız.

 

2- Sizi rahat ve güvende hissettiren, samimi ve ilgili bir diş hekimi seçmelisiniz.

 

3- Tedavi başlamadan diş hekiminize korkularınızdan bahsederseniz ve tam olarak neden korktuğunuzu belirtirseniz, diş hekiminiz korkunuzu yenmeniz için size yardımcı olacaktır.

 

4- Diş hekiminizden tedavi başlamadan tüm prosedürü adım adım anlatmasını isteyiniz.

 

5- Tedavi esnasında herhangi bir nedenle işleme ara vermek isterseniz, bunu tedavi başlamadan diş hekiminizle aranızda bir işaret ile belirleyebilirsiniz.

 

6- Derin nefes alıp rahatlamaya ve anlık streslerden uzaklaşmaya çalışınız. Randevularınızı günün stres ve yorgunluğu birikmeden önce, yani sabah saatlerine almanız sizin için olumlu olacaktır.

 

7- İşlem yaptırmadan önce kliniği tanıyıp incelemek, çalışanlara sorular sormak, hijyeni, personel ve ekipmanı gözlemlemek sizi rahatlatacaktır.

 

8- İşlemlere basit olanlarla başlayınız. Tüm tedavileri tek seferde yaptırmak zorunda değilsiniz, ilk seferde sadece bir temizlikle seans sonlandırılabilir.

 

9- Diş hekimi kontrollerine probleminiz olmasa dahi düzenli gidiniz. Böylece hem büyük işlemlerden kaçınabilir hem de ortama daha rahat alışabilirsiniz.

 

10- Unutmayınız; diş hekimliği teknolojileri ve tedavi teknikleri son yıllarda sizin konforunuzu artıracak şekilde oldukça ilerlemiştir.

 


adapazarı dişçi sakarya dişçi dişçi dişkliniği adapazarı diş sakarya diş sakarya çocuk diş adapazarı çocuk diş sakarya ortodonti adapazarı ortodonti adapazarı implant sakarya implant adapazarı nöbetçi dişçi sakarya nöbetçi dişçi serdivan diş adapazarı acil dişçi sakarya diş adapazarı diş adapazarı diş doktorları sakarya diş hekimleri adapazarı diş hekimleri sakarya diş teli sakarya diş beyazlatma adapazarı diş teli adapazarı diş beyazlatma sakarya diş klinikleri adapazarı diş klinikleri sakarya nöbetçi diş kliniği adapazarı nöbetçi diş kliniği adapazarı diş hekimi sakarya diş hekimi sakarya diş hastanesi adapazarı diş hastanesi serdivan diş hastanesi dişçi adapazarı dişçi sakarya

ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ

© 2017 ÖZEL ADA PALMİYE DİŞ POLİKLİNİĞİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

bilgi@palmiyedis.com.tr