Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü Diş Hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, Kanal Tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, Ağız ve diş sağlığını koruyucu ve geliştirici nitelikte bilgilendirmelerine devam ediyor.

Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü Diş Hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis,  Kanal Tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Diş hekimi, Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis açıklamasında şunlara yer verdi;

HER AĞRIYAN DİŞİNİZİ ÇEKTİRMEYİN

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Dişin içindeki sinirlerin alınması, diş köklerinin içindeki kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. Daha sonra dişin üst kısmına madde kaybına göre hekiminizin uygun gördüğü dolgu, porselen kron inlay gibi restorasyonlar yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.

Kanal tedavisi neden yapılır?


Çürük ya da travma nedeniyle kaybedilebilecek ağrılı iltihaplı kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısı ile oluşabilecek hem maddi hem de manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmek için yapılır.

Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede ölü ama en azından kendi dişiniz olarak çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir

Diş ağrısı neden olur?


Dişte çürük oluştuğu zaman dişin sert dokularında (mine-dentin) bozulmalar başlar. Bu çürük zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan pulpaya yani canlı dokuya yaklaşmaya başladığında, çürüğe sebep olan bakterilerin meydana getirdiği asitler, pulpayı etkilemeye başlar.

Bu safhada dişlerde sıcakta hassasiyet veya özellikle gece kendini gösteren ağrılar görülmeye başlar. Tedavi edilmediği takdirde bu bakterilerin salgıladığı asitler pulpayı öldürür. Sonuçta pulpanın ölümü neticesinde ortaya çıkan  toksinler (zehirler) kök ucundaki dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılır.

Bu da  çene kemiğinde apse dediğimiz iltihap dokusunu meydana getirir ve dişin destek dokularının kaybına sebebiyet verebilir. Yüzde şişlik ve ileri dönemlerde extra oral fistüller görülebilir. Çekim daha ucuz bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, sağlam bir dişin kaybı, doldurulması zor bir boşluk oluşturmaktadır, bu boşluk köprü ya da İmplant yaparak daha masraflı ve zor bir tedavi olmaktadır. Eğer seçim yapabilme şansınız varsa dişinizi kaybetmemeniz her zaman avantajınıza olacaktır.

Çok uzun süre bu şekilde tedavi edilmeden kalmış dişleri bazen kanal tedavisiyle de kurtarmak mümkün olmayabilir. O zaman dişin çekimi gerekebilir. Mümkün olduğunca dişlerimizi kaybetmememiz için en iyi şekilde ağız bakımı yapmak ve 6 ayda bir diş hekimine kontrole gitmemiz gerekmektedir.

 

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü ne kadardır? 
Kanal tedavisi dişin çekilmesini önlemek için yapılan ve dişe son şansını veren bir tedavidir. Uygun şartlarda yapılan bir kanal tedavisi sonucunda diş ömür boyu ağızda fonksiyon görebilir. Ancak kanal tedavisi yapılan dişler doğal dişlerden daha kırılgan olabilir.

Kanal tedavisinin riski var mıdır? 
Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 - %95'in üzerindedir. Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.

Hekiminize haber verin.

Kanal tedavisinden sonra ne olur?
Kanal tedaviniz bittikten sonra Doğal dokulardaki İnflamasyon birkaç gün süreceğinden dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikâyetiniz olabilir. Bu dönemde o bölgeye yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra şikâyetiniz geçecektir gerekirse hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Bu durum geçmez ve artmaya devam ederse bu konuda hekiminize danışın.

 


adapazarı dişçi sakarya dişçi dişçi dişkliniği adapazarı diş sakarya diş sakarya çocuk diş adapazarı çocuk diş sakarya ortodonti adapazarı ortodonti adapazarı implant sakarya implant adapazarı nöbetçi dişçi sakarya nöbetçi dişçi serdivan diş adapazarı acil dişçi sakarya diş adapazarı diş adapazarı diş doktorları sakarya diş hekimleri adapazarı diş hekimleri sakarya diş teli sakarya diş beyazlatma adapazarı diş teli adapazarı diş beyazlatma sakarya diş klinikleri adapazarı diş klinikleri sakarya nöbetçi diş kliniği adapazarı nöbetçi diş kliniği adapazarı diş hekimi sakarya diş hekimi sakarya diş hastanesi adapazarı diş hastanesi serdivan diş hastanesi dişçi adapazarı dişçi sakarya

ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ

© 2017 ÖZEL ADA PALMİYE DİŞ POLİKLİNİĞİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

bilgi@palmiyedis.com.tr