Dişlerinizde ki çapraşıklık ve bozukluktan rahatsız mısınız? Diş teli tedavisi yani Ortodonti tedavisi hakkında tereddütleriniz mi var?

Özel Ada Palmiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Mesul Müdürü, Diş Hekimi Dt. Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, Halk arasında Diş teli tedavisi olarak bilinen Ortodonti tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri en sade şekliyle anlattı.

Özel hayattan kariyere, yeni tanıştığınız insanlardan arkadaş ilişkilerine kadar tüm hayatınızı etkileyen gülümsemeye sahip olmak isterken kafanızda pek çok soru işaretleri de olabilir. İşte bu soruları Diş Hekimi Müzeyyen Hasırcıoğlu Reis, sizler için yanıtladı:

Ortodontik tedavi nedir?

Ortodonti dişlerin çene kemikleri ile çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

Ortodontik tedavi dişlerimin yerini değiştirebilir mi?

Evet. Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Diş Teli İle Tedavi Olunmaz İse İleride Ne Gibi Problemler Doğabilir?

Yamuk, çapraşık veya düzensiz dizilmiş dişleri olanlar diş teli ile tedavi olmazlarsa ileride dişleriyle ilgili sağlık açısından ve estetik açıdan bir takım problemler yaşayacaklardır. Hangi yaşta olursa olsun Ortodontik tedavi yapılmadığında yaşanan problemler daha da ilerler ve kötüleşir. Ortodontik tedavinin amacı hem estetik görünüm, hem de fonksiyonel açıdan dişleri düzeltmektir. Ortodonti uzmanları, kendilerini dişlerinizin ve çene yapınızın uyum içerisinde çalışmasını, böylece en iyi şekilde konuşabilmenizi, yemek yiyebilmenizi sağlamaya adamışlardır. Bir ortodonti uzmanının size kazandırabileceği şeyler elbette ki bununla sınırlı değildir. Ortodontik tedavi sonrası dişleriniz ve çene yapınız eskisinden çok daha güzel görünecektir.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Diş teli ile tedavi olunmaz ise öncelikle sağlık açısından birbiri üzerine oturmayan alt ve üst çene dişleri ileride çene eklemi problemlerine yol açabilir. Çiğneme problemleri olabilir, bu da sindirim sistemi sorunlarını beraberinde getirir. Konuşma şeklinin ve diksiyonun bozulmasına sebep olabilir. Hatta çok şiddetli diş çapraşıklıkları olan bireylerde psikolojik olarak sorunlara ve özgüven kayıplarına yol açmaktadır. Bu yüzden ortodontik bozukluklarda mutlaka tedavi olunması gerekir.

Bu yaştan sonra dişlerim düzelir mi? Erişkinler de Ortodontik tedavi olabilir mi?

Evet, erişkinler de rahatlıkla tedavi olabilir. Sanılanın tersine sağlıklı bir diş eti ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Ancak erken teşhis edilen anomalilerin tedavi opsiyonları daha fazla olduğu için mutlaka bir ortodontist tarafından erken yaşta kapanışın  değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ortodontik tedavim ne kadar sürer?

Aktif tedavi ortalama 1-1,5 yıl sürer. Ancak zaman, tedavinin şekline, hastanın yaşına göre değişir. Daha kısa olduğu gibi daha da uzun olabilir.

Randevularım uzun sürer mi? Ne sıklıkla geleceğim?

Kayıtlarınızın alınacağı ve braketlerinizin takılacağı ilk bir  iki randevu bir saat kadar  sürebilir. Daha sonraki randevularınız 3-4 haftada bir olacaktır ve braket kopması veya tel kırılması olmadığı sürece 15 dakika ile yarım saat arasında sürer.

Diş çektirmem gerekir mi?

Bazen evet, bazen hayır. Çok çapraşıklık olan ağızlarda yer sağlamak amacı ile sürekli dişlerden çekim yapmak gerekebilir.

Teller takılırken acır mı, dişime veya bana zarar verir mi?

Braketler dişinizin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve hiç acıtmaz. İlk takıldıkları birkaç günde dudak ve yanak içinde bazı yumuşak doku yaralanmaları yapabilir ama bu geçicidir.

Ortodontik tedavi sırasında diş çürüme riski artar onun için de braketler arasında besin artığının birikmemesi çok önemlidir. Her yemek sonrası dişler ve braket araları mutlaka temizlenmelidir.

Tellerim görünecek mi?

Sabit Ortodontik tedavinin ana elemanı brakettir. Braketlerin metal,  plastik ve porselen tipte olanları vardır ve dişlerin mine yüzeyine yapıştırılır. Ayrıca dil tarafından uygulan braketler takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklarla da tedavi yapılabilmektedir.

 


adapazarı dişçi sakarya dişçi dişçi dişkliniği adapazarı diş sakarya diş sakarya çocuk diş adapazarı çocuk diş sakarya ortodonti adapazarı ortodonti adapazarı implant sakarya implant adapazarı nöbetçi dişçi sakarya nöbetçi dişçi serdivan diş adapazarı acil dişçi sakarya diş adapazarı diş adapazarı diş doktorları sakarya diş hekimleri adapazarı diş hekimleri sakarya diş teli sakarya diş beyazlatma adapazarı diş teli adapazarı diş beyazlatma sakarya diş klinikleri adapazarı diş klinikleri sakarya nöbetçi diş kliniği adapazarı nöbetçi diş kliniği adapazarı diş hekimi sakarya diş hekimi sakarya diş hastanesi adapazarı diş hastanesi serdivan diş hastanesi dişçi adapazarı dişçi sakarya

ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ

© 2017 ÖZEL ADA PALMİYE DİŞ POLİKLİNİĞİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

bilgi@palmiyedis.com.tr