SGK Ortodonti Sevki nasıl alınır, SGK ortodonti tedavi ücretini karşılıyor mu? Ortodonti için sevk nereden alınabilir? Özel kurumlarda tedavi görmek için nasıl sevk alırım?

Ortodontik müdahale gerektiren durumlarda eğer hasta kamuya bağlı kuruluşlardan hizmet alamıyorsa, hasta özel hastanelerde tedavi olabilmesi için kendisine rapor çıkarttırmak zorundadır. İlk önce yaşanılan ilde bulunan bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne giderek ya da fakültelerin ortodonti bölümlerine başvurarak buradan "Sağlık açısından ortodontik tedavi alması gerekiyor." Raporu almalı ve bu raporla herhangi bir özel ortodonti kurumuna gidip tedavisine başlayabilir.

Estetik kaygılarla alınan sevkler işe yaramadığından raporda "sağlık nedeniyle" ibaresi bulunması gerekir. Ayırca 18 yaşını doldurmuş olanlar bu haktan yararlanamazlar. Tedavi ücretini önce hastanın kendisi öder. Daha sonra TDB'nin belirlediği ücret kriterlerine göre fatura SGK'ya ibraz edilir ve SGK da tedavi ücretinin en fazla 1/3'lük kısmını hastaya tekrar iade eder.  Yani hasta, ilk etapta ücreti kendisi ödemekte tedaviye başladıktan 6 ay sonra ve tedavi sonuçlandığında ibraz ettiği faturanın da ancak 1/3'ünü geri alabilmektedir.

Son zamanlarda kamu hastanelerinde ve kliniklerde hastalara verilen ortodonti hizmetlerinin yetiştirilememesi ve bekleyen kişi sayısının çokluğundan dolayı SGK, özel hastanelerde bu tedavileri yapan kişilerin ücretlerinin bir kısmını karşılamaya başlamıştır. Devlete bağlı sağlık kurumlarında ortodontik tedaviyi yaptıramayan hasta, bulunduğu şehirdeki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne giderek buradan alacağı raporla özel bir kuruma sevkini isteyebilmektedir. Eğer devlet kurumunda ortodontist bulunmuyorsa, alacağı rapor sayesinde özel bir hastanede ya da muayenehanede tedavisini yaptırdıktan sonra buradan alacağı faturayı SGK'ya ibraz ederek tedavi ücretinin bir kısmını tahsil edebilmektedir. Bu konu ile ilgili maddeler, düzenlemeler, yönetmelikler zaman zaman değişebilmektedir. Bu yüzden en güncel bilgiyi ve mevcut uygulama hakkında bilgi için ortodontist hekiminize başvurabilirsiniz.

Özel kurumlarda tedavi görmek için nasıl sevk alırım?

Bulunduğunuz şehirdeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde veya Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezleri'nde ihtiyaç duyduğunuz tedaviyi yaptıramıyorsanız, özel bir kuruma gidebilmek için sağlık nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduğunuza dair bir rapor alabilirsiniz.

Diş Hekimi beni nereye sevk edecek?

Diş hekimi sadece rapor verebilir, sizi herhangi bir yere sevk edemez. Siz alacağınız raporu göstererek istediğiniz ortodonti merkezinde tedavi  olabilmektesiniz.

Tedavim bitince ne yapacağım?

Özel klinikte tedavi olduktan sonra, tedavi sonunda buradan alacağınız sevki tekrar ilk doktorunuza götürerek tedavinizi onaylatmanız gerekmektedir.

Tedavi ücretini devletten nasıl alacağım?

Tekrar onaylanan sevk belgesi ile birlikte tedaviyi yaptırdığınız yerden alacağınız faturayı SGK'ya ibraz ederek ücreti tahsil etme sürecini başlatabilirsiniz.

 


adapazarı dişçi sakarya dişçi dişçi dişkliniği adapazarı diş sakarya diş sakarya çocuk diş adapazarı çocuk diş sakarya ortodonti adapazarı ortodonti adapazarı implant sakarya implant adapazarı nöbetçi dişçi sakarya nöbetçi dişçi serdivan diş adapazarı acil dişçi sakarya diş adapazarı diş adapazarı diş doktorları sakarya diş hekimleri adapazarı diş hekimleri sakarya diş teli sakarya diş beyazlatma adapazarı diş teli adapazarı diş beyazlatma sakarya diş klinikleri adapazarı diş klinikleri sakarya nöbetçi diş kliniği adapazarı nöbetçi diş kliniği adapazarı diş hekimi sakarya diş hekimi sakarya diş hastanesi adapazarı diş hastanesi serdivan diş hastanesi dişçi adapazarı dişçi sakarya

ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ

© 2017 ÖZEL ADA PALMİYE DİŞ POLİKLİNİĞİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

bilgi@palmiyedis.com.tr