Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Hiçbir protez doğal dişin yerini tam olarak tutmaz.
Kanal Tedavisi

 İltihaplı bir dişin çekilip yerine implant veya köprü protezi yapılmasındansa; o dişin kanal tedavisi yapılarak uygun şekilde restore edilmesi çok daha az maliyetlidir.

Dişin canlılığını sağlayan pulpa dokusunun çıkartılmasına ve madde kaybının  fazla olmasına bağlı olarak; tedavi edilen diş kırılmaya karşı daha hassas hale gelebilir. Üst  restorasyon için dişe dolgu veya kuron yapılması kararı verilirken; bu duruma dikkat edilmelidir.  Endodontik tedavi görmüş dişler, uzun yıllar ağızda kalmakta ve çiğneme fonksiyonunun devamlılığına  ve estetiğin sağlanmasına yardımcı olmaktadırlar. İyi bir kanal tedavisi yapılan diş, doğru ağız-diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşması riskine  karşı ve ileride ortaya çıkabilecek diğer sorunların önlenmesi için düzenli ağız-diş bakımı ve düzenli diş hekimi muayenesi gereklidir.

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişin içindeki sinirlerin alınması,diş köklerinin içindeki kanalların şekillendirilip  mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması  işlemidir.Daha sonra dişin üst kısmına madde kaybına göre hekiminizin uygun gördüğü dolgu,porselen kron inlay gibi restorasyonlar yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.

Kanal tedavisi neden yapılır?

Çürük ya da travma nediyle kaybedilebilecek ağrılı iltihablı kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm  kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıla  oluşabilecek hem maddi hemde manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmek  içinyapılır. Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede ölü ama en azından kendi dişiniz olarak  çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla  beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir. Dişe veya çeneye gelen darbe, derin çürük nedeniyle meydana gelen fiziksel irritasyon İleri diş eti hastalıkları, yüksek yapılmış, kapanış tam ayarlan yanlış uygulanmış ortodontik tedaviler kanal tedasine başvurulur.